Операція на фімоз
Що таке фімоз?
Фімоз — це звуження крайньої плоті, що супроводжується запальними процесами.
Існує 4 стадії фімозу:
- Є почервоніння, невеличкі рубці, легке відчуття здавлювання головки. Вже є запалення, але невелике. При цьому головка відкривається легко. Часто чоловіки, що мають 1-шу стадію, відчувають дискомфорт, та до лікаря не звертаються.
- Ті ж симптоми, що і при 1-шій стадії, але більш виражені. Головка відкривається з труднощами.
- Головку ще якось можна відкрити, але закрити назад дуже важко. Здавлювання досить сильне, дискомфорт майже постійний. Сечовипускання утруднене.
- Головка не відкривається зовсім. Сечовипускання стає справжньою проблемою. Присутні сильне здавлювання, біль.
Фімоз може бути вроджений і набутий.
Зазвичай вроджений фімоз (його ще називають фізіологічним) - проходить самостійно, ближче до 6 років. Якщо цього не відбувається, то потрібно звертатись до лікаря уролога.
Набутий фімоз може з’явитись у будь-якому віці.
Які причини виникнення фімозу?
- Дане порушення зустрічається в осіб юного віку, при статевому дозріванні. І з часом проходить самостійно.
- Друге місце за розповсюдженістю посідає запалення крайньої плоті (баланопостит). Фімоз виникає як наслідок запальних процесів.
- Наявність цукрового діабету. При цукровому діабеті порушуються захисні функції організму, і на слизових оболонках, де, як правило, перебуває багато бактерій, виникають оптимальні умови для їх активного і безконтрольного розмноження. Тому люди з цукровим діабетом часто страждають на запалення очей, стоматити, а чоловіки — на фімоз.
Чи є фімоз “популярним” захворюванням в Україні?
Відповідно до статистики, фімозом хворіє біля 3% чоловічого населення в дорослому віці. Це в нашій країні, де немає традиційного чи релігійного обрізання, і більшість чоловіків не робили циркумцизію. Чоловік, що зробив обрізання крайньої плоті (яке ще називають “операція на фімоз”), не може захворіти ним в принципі, оскільки сама крайня плоть, що звужується — відсутня.
Чому фімоз так дошкуляє чоловікам?
Аби відповісти на питання, достатньо просто переглянути перелік неприємностей, які тягне за собою фімоз...
- дискомфорт, відчуття натягування при статевому контакті, під час ерекції;
- з’являються мацерації (намокання), що викликає печіння та посилення дискомфорту під час ерекції;
- відчуття постійного здавлювання головки;
- неможливість оголити головку статевого члена (3 та 4 стадії), ускладнене сечовипускання, біль.
Є підозри на фімоз? Не зволікайте, - запишіться на прийом до уролога: | |||||
|
Яка небезпека чатує в разі не вирішення проблеми?
Всього на всього фімоз, - подумаєш... Здається, це таке незначне захворювання. Але воно призводить до хронічної ниркової недостатності, і - смерті.
Як з фімозом пов’язана ниркова недостатність?
Якщо фімоз не лікувати, він розвивається до 4-ї стадії. На цьому етапі під час сечовипускання сеча потрапляє спочатку в препуцій (крайня плоть), що безпосередньо впливає на тиск, яким виштовхується струмінь сечі. Детрузор (м’язова оболонка сечового міхура), що відповідає за виведення сечі, видавлюючи її, не може нормально виконувати свою функцію. В момент, коли він скорочує м’язи сечового міхура, відчувається перепона. Сеча закидається в сечоводи (відбувається рефлюкс сечі), і в результаті по сечоводах — назад у нирки. Бо тиск у нирках менший, ніж у сечовому міхурі.
В результаті рефлюксу (що відбувається майже при кожному сечовипусканні) виникає запалення нирок. На фоні запалення розвивається хронічна ниркова недостатність і вторинне зморщування нирок. Як бачимо, наслідки не лікування фімозу дуже серйозні. І ліквідувати їх набагато важче, ніж вилікувати першочергове захворювання.
В більшості випадків, на щастя, люди звертаються раніше, ніж ситуація заходить надто далеко. І хоча в якості скарг та приводом звернення до лікаря уролога є, як правило, нарікання на перепони у статевому житті та дискомфорт, фактично, пацієнт таким чином уберігає себе від набагато серйозніших та болючіших проблем у майбутньому.
Ще симптоми, які змушують звернутись до уролога та зайнятись лікуванням фімозу:
- естетика, косметична корекція статевого органу (операція на фімоз дає більш привабливий зовнішній вигляд);
- запалення, що супроводжується підвищенням температури.
Які способи лікування фімозу?
Лікування будь-якого захворювання в основному складається з двох частин:
- позбавити пацієнта від симптомів;
- усунути першопричину, та відповідно й саме захворювання.
Фімоз — не виключення.
На початкових стадіях (1, 2) лікування фімозу починаємо з медикаментозного. Якщо воно не допомагає, чи пацієнт хоче вирішити питання “раз і назавжди”, тоді оптимальний, і безпечний метод, котрий не має мінусів — це обрізання крайньої плоті (циркумцизія), яке також є операцією на фімоз.
Операція на фімоз, як єдиний справді ефективний метод, також призначається при 3 і 4 стадіях захворювання, коли інші варіанти лікування або вже не дають результату, або у пацієнта немає часу на очікування результату від більш консервативних заходів.
Тим не менше, перед операцією ми призначаємо місцеву терапію: у вигляді полоскань антисептичними розчинами, або мазі. Це призупиняє запальні процеси, зменшує больові відчуття, заспокоює шкіру. Пацієнт почуває себе ліпше.
Чому обрізання крайньої плоті (операція на фімоз) — один з кращих методів боротьби з захворюванням?
Операція циркумцизія — це висічення крайньої плоті. В процесі процедури та частина крайньої плоті (лоскут), яка і створює фімозне кільце (затискання головки), - видаляється, а листки ушиваються. Таким чином усувається власне сама можливість появи фімозу (затискання головки статевого члена). Це більш радикальне, але найбільш ефективне вирішення питання.
Метод є одним із кращих ще й тому, що обрізання крайньої плоті не має негативних наслідків.
Мінуси операції: відсутні.
Плюси:
- вирішення питання фімозу та можливих запалень;
- збільшується тривалість статевого акту (так як головка стає менш чутливою, але весь спектр відчуттів зберігається. Просто задоволення триває довше :) );
- покращується зовнішній вигляд (багато жінок “за” обрізання);
- циркумцизія є профілактикою онкології статевих органів чоловіків та жінок;
- спрощується гігієна.
Обрізання крайньої плоті: як досягається естетичний вигляд після процедури. Обрізання крайньої плоті (циркумцизія) - найчастіше виконується при фімозі. |
Обрізання крайньої плоті (циркумцизія) |
Після операції на фімоз у дуже рідких випадках виникає рецидив. Це може статись, якщо в проведенні операції були допущені помилки: процедура була виконана неправильно лікарем, або пацієнт не дотримувався рекомендацій і неналежним чином доглядав за післяопераційним швом.
На 4-й стадії фімозу обрізання — абсолютне показання. Хірургія є таким методом лікування, котрий в окремих випадках є незамінним. Зокрема, там, де є порушення анатомії, і інших способів лікування не існує (точніше, інші способи не дадуть позитивного результату).
Більше про операцію обрізання крайньої плоті >>>
Автор статті:
Леонід Максименко,
уролог, андролог, лікар вищої категорії
про лікаря: https://urology-practice.com.ua/ua/urolog_-androlog-leonid-maksimenko.html
https://www.instagram.com/urolog.maksimenko/
https://www.facebook.com/urolog.maksimenko
https://www.youtube.com/channel/UCih6_yIVhOGDf1F8bWghAkQ/featured